Kilka lat temu na rynku motoryzacyjnym pojawiła się technologia start stop. Przewidywano, że niedługo stanie się ona standardem i będzie instalowana w każdym samochodzie.

Akumulator nowej generacji

akumulator start stopA to dlatego, że dzięki niej emisja CO2 mogła zostać zmniejszona nawet o 10%. W sytuacji, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę środowiska i promuje ekologiczny styl życia, taki system start stop wydawał się mieć szanse na odniesienie sukcesu. I tak rzeczywiście się stało – od tej pory można było bowiem wykupić specjalistyczny akumulator start stop, które pozwalały ograniczyć emisję CO2. Jak zatem działa taki system start stop? Otóż największy wpływ na poprawność działania, obok temperatury otoczenia i silnika, ma poziom naładowania akumulatora. Dzięki połączeniu akumulatora z elektroniką pokładową, wszystkie elementy mogą doskonale ze sobą współpracować, dzięki czemu akumulator nie psuje się podczas częstego uruchamiania silnika – nie traci przy tym też wiele energii. Producenci zadbali o to, aby cykliczne obciążenia nie wpływały negatywnie na akumulator, który musi być niezawodny w każdej sytuacji.

akumulator start stopZadbano o to, aby pobierał on energię z alternatora bardzo szybko. Ponadto takie akumulatory start stop korzystają z energii hamowania, którą mogą odzyskać poprzez rekuperację. Oczywiście ważne jest, aby akumulator był dostosowany do konkretnego pojazdu, dlatego należy zawsze zwracać uwagę na wytyczne producenta. Ważne jest także to, że w autach z wbudowanym systemem start stop istnieje możliwość zamontowania akumulatora konwencjonalnego, jednak nie przynosi to efektów, dlatego należy tego unikać. Taki zwykły akumulator ołowiowo-kwasowy może szybko się rozładowywać – będzie tracił nawet 15% w ciągu 7 dni. Z racji tego, że współczesne samochody produkowane są już z wbudowaną technologią start stop, akumulatory start stop także stają się coraz bardziej popularne i wypierają te ołowiowo-kwasowe. Te znajdziemy jednak w dobrych sklepach motoryzacyjnych za wyjątkowo przystępną cenę. Dzieje się tak, ponieważ producenci prześcigają się w tworzeniu konkurencyjnych ofert. UE ustaliła bowiem, że do 2020 roku każdy kraj ma posiadać samochody o obniżonej emisji spalin, bowiem granica produkowanego CO2 przez pojazdy ma wynosić 95 g/km.

Zatem pojazdy z systemem start stop będą po prostu powszechne – te bez tego systemu nie sprostają wymaganiom prawodawstwa UE. Producenci akumulatorów start stop nie narzekają więc na brak klientów, dlatego mogą oferować swoje produkty po całkiem atrakcyjnych cenach.