Oszczędności, które wynikają z tankowania paliwa gazem LPG, są naprawdę duże, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na to rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że instalacja LPG, jak każda inna, może być zawodna.

Typowe usterki LPG i proste sposoby na ich usunięcie

lpgZdarzają się usterki czy awarie, które należy jak najprędzej usunąć, aby można było korzystać z pojazdu całkowicie bezpiecznie. Najczęściej zdarza się kilka typowych problemów – jeśli je poznamy, z pewnością uda nam się z nimi prędko poradzić. Jednym z nich jest niepoprawne działanie wskaźnika poziomu paliwa. Gdy zobaczymy, że kontrolka wskaźnika pokazuje nam ciągle tę samą ilość paliwa, niezależnie od tego, czy tankowaliśmy niedawno, czy „jedziemy na oparach”, możemy być pewni, że wiąże się to ze złym zawieszeniem pływaka w butli gazu. Jednak jest jeszcze możliwość, że nastąpiło zwarcie – to już większy problem. W obu wypadkach warto skontaktować się z dobrym warsztatem samochodowym, gdyż usunięcie tych usterek jest naprawdę tanie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż LPG i z początku eksploatacja samochodu przebiegała bez problemu, a po krótkim czasie okazało się, że wskaźniki temperatury silnika niemal wychodzą już poza skalę – oznacza to po prostu, że silnik się przegrzewa. Powodów może być wiele, jednak tym najczęstszym jest zapowietrzenie układu chłodzenia. Za pozbycie się tej usterki zapłacimy równie niewiele co przy pierwszym opisywanym problemie.

lpgCzasami jednak przyczyną przegrzewania się silnika mogą być źle podłączone przewody czy też zła kalibracja instalacji. Do tych usterek nie doszłoby, gdybyśmy skorzystali z usług dobrego warsztatu – jak widać, to dlatego tak ważny jest wybór fachowców. Chociaż z pewnością za montaż LPG w Rzeszowie w dobrym, polecanym warsztacie, zapłacimy nieco więcej, możemy być pewni, że unikniemy możliwości wystąpienia wielu usterek i awarii, dlatego tym samym oszczędzimy na ponownych wizytach u mechanika. Oczywiście to nie jedyne problemy, które się zdarzają w związku z instalacją LPG. Niektórzy kierowcy narzekają na to, że wewnątrz pojazdu czują zapach gazu. Okazuje się, że nawet niewielka nieszczelność nowo zamontowanego układu może być przyczyną tej sytuacji. Nie da się tego problemu pozbyć samodzielnie. Konieczna będzie wizyta w stacji kontroli pojazdów, która pozwoli nam upewnić się, że zapach gazu wynika z nieszczelności instalacji, dowiemy się też, w jakim miejscu ta nieszczelność się znajduje.

Następnie niestety czeka nas wizyta w warsztacie i wymiana opasek oraz przewodów. Oprócz tych problemów może zdarzyć się także wyciek płynu chłodniczego czy usterki systemu ogrzewania. Ze wszystkim poradzi sobie dobry mechanik.