Zazwyczaj większość właścicieli samochodów tankuje na stacji klasyczne paliwo – jest to po prostu benzyna lub diesel. Nie każdy wie, że paliwo można wzbogacić o pewne dodatki, które poprawią jego właściwości. Znajdziemy tego typu produkty w sklepach motoryzacyjnych – możemy w dowolnym momencie dodać je do paliwa.

Właściwości dodatków paliwowych

nowoczesny dodatek do paliwaCo daje nam taki dodatek paliwowy? Chodzi o to, aby w układzie paliwowym nie było nadmiaru wody, ponadto dodatek pozwala na wyczyszczenie układu – nie musimy w tym celu pojawiać się w warsztacie samochodowym. Nowoczesny dodatek do paliwa to na przykład antyżel. Jest to depresator, który warto stosować zimą lub jesienią, kiedy temperatura na zewnątrz spadła już poniżej zera. Wprawdzie nawet na stacjach benzynowych zimą sprzedawane jest inne paliwo – ponieważ to „letnie” nie sprawdziłoby się. Tylko „zimowe” paliwo odznacza się temperaturą -20 st. C blokowania zimnego filtra. Pod wpływem niskiej temperatury paliwo może zacząć mętnieć, co sprawi, że zaczną w nim powstawać kryształki parafiny, które mogą być przyczyną nieuruchomienia się pojazdu, gdy na zewnątrz będzie panował duży mróz. Dodając do paliwa antyżel, sprawimy, że temperatura wytrącania się parafiny będzie obniżona. Zmniejszy się więc szansa na zablokowanie filtra paliwa.

nowoczesny dodatek do paliwaDodatki do paliwa są więc polecane do stosowania w okresie jesienno-zimowym, najlepiej zacząć to działanie jeszcze zanim pojawią się pierwsze mrozy. Dodatki te kupimy nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale także na stacjach benzynowych. W zależności od potrzeb, zakupić możemy jednorazową dawkę preparatu lub produkt, który wystarczy nam na o wiele dłużej. Obok antyżelu w ofertach znajdziemy także specjalne preparaty czyszczące układ paliwowy – mają one wpływ na utrzymanie czystości pompy paliwa i przewodów paliwowych. Są to produkty stosowane doraźnie – po prostu wlewa się je do baku po tankowaniu lub przed nim. W ten sposób w zbiorniku powstanie wysokie stężenie tego preparatu. Włączamy silnik na niskie obroty i po takiej jeździe możemy dopiero zatankować pojazd do pełna. Takie preparaty mogą pomóc nam nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa, ale też obniżyć emisję spalin. Jak widać, preparaty dodatkowe do paliwa są naprawdę przydatne – z pewnością nie zaszkodzą samochodowi, a wręcz przeciwnie, wpłyną pozytywnie na układ paliwowy.

Warto więc co jakiś czas pielęgnować podzespoły właśnie w ten sposób, z pewnością więcej na tym zyskamy niż stracimy, chociaż takie dodatki do paliwa potrafią trochę kosztować, jednak efekt jest wart tej ceny.