Od pewnego momentu coraz większa liczba firm wykazywała bardzo duże zainteresowanie usługą zwrotu VAT-u, szczególnie gdy mowa jest o tym podatku zapłaconym w krajach zagranicznych. Jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów na, chociaż częściowe pokrycie kosztów, związanych z prowadzeniem firmy. Cała ta procedura, może się jednak okazać dla wielu przedsiębiorców niezwykle skomplikowana.

Odzyskiwanie podatku VAT z zagranicy

podatek vatAby faktycznie otrzymać zwrot tego podatku w rozsądnym terminie od momentu złożenia deklaracji, należy zrobić to z zachowaniem pewnych terminów. Wiele firm zastanawia się jak odzyskać vat z zagranicy dla firm w możliwie jak najszybszym czasie. Okazuje się, że jednym z bardziej istotnych elementów, aby ten zwrot uzyskać, jest złożenie odpowiedniej e-deklaracji w możliwie jak najszybszym terminie. Deklaracja ta znajduje się do pobrania na stronie Ministerstwa Finansów. Akceptowalny termin jej złożenia to 30 września po roku, który bezpośrednio dotyczy zwrotu. Aby jednak otrzymać zwrot podatku w ciągu czterech miesięcy od złożenia deklaracji, najlepiej złożyć ją w pierwszym kwartale roku. W razie jakichkolwiek błędów, czy nieścisłości, pozostanie jeszcze spory zapas czasu na uzupełnienie niezbędnych danych.

 

vatWarto pamiętać także o tym, że zwrot podatku VAT nie może dotyczyć wszystkich produktów i usług, oraz są pewne rodzaje podmiotów gospodarczych, które takim zwrotem nie mogą być objęte. Przede wszystkim ważne jest, by starać się o zwrot jedynie tych kosztów, które to są bezpośrednio powiązane z działalnością firmy. Mogą być to koszty takie jak tankowanie samochodu, jak opłaty za zakwaterowanie na terenie obcego kraju, czy też za poruszanie się komunikacją na miejsce spotkania z kontrahentem. Dodatkowo, firmy, które chcą się ubiegać o taki właśnie zwrot, nie mogą być zarejestrowane w kraju, od którego o zwrot VAT-u się ubiegają. Dodatkowo, kraj ten nie może być objęty głównym działanie takiej firmy, a jednocześnie firma ta musi być uprawniona do uzyskania ewentualnego zwrotu na terenie Polski. Istotną rolę w odzyskaniu zwrotu odgrywa bowiem właściwy naczelnik urzędu skarbowego w Polsce.

Od pewnego czasu coraz większa liczba firm w Polsce, zainteresowanych jest odzyskaniem, chociaż części kosztów, związanych z prowadzoną przez nie działalnością. Dotyczy to jednak w zdecydowanej większości tych firm, które są zarejestrowane na terenie Polski, a na terenie kraju obcego starają się na przykład o pozyskanie nowych kontrahentów. Samo uzyskanie takiego właśnie zwrotu, jest objęte szeregiem różnego rodzaju formalności, które trzeba spełnić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.impolsarl.com!