Samochód składa się z bardzo wielu elementów, dzięki którym może w prawidłowy sposób pracować i poruszać się po szosach. Awaria wielu z nich może poczekać z naprawą czy wymianą, jednak istnieją takie części, które wymagają natychmiastowej naprawy. Do takich należą te związane z układem hamulcowym czy wtryskiwaniem paliwa.

Jak działają wtryskiwacze?

Hydrauliczny system wtrysku paliwa ma w sobie wtryskiwacze, dzięki którym paliwo podawane jest do komory spalania i zapewniane jest rozpylenie go. Istnieją dwa rodzaje wtrysków – pośredni i bezpośredni, które pracują z pompą sekcyjną lub rozdzielaczową. Innym podziałem, jaki można spotkać są piezoelektryczne i elektromagnetyczne, które uzależnione są od sposobu sterowania. Ich wzajemne funkcjonowanie jest możliwe za pomocą przewodu, który pod ciśnieniem doprowadza odpowiednią dawkę paliwa. Przebieg, jaki zwykle wytrzymują to od 200 do 250 tysięcy kilometrów – jednak nie ma reguły. Wtryskiwacze należą do elementów, które mogą ulec zniszczeniom lub awariom nawet przez złą jazdę samochodem czy używanie złej jakości paliwa. Jak rozpoznać odpowiednie sygnały i symptomy, po których należy wymienić je lub naprawić? Przede wszystkim, kiedy zauważymy zdecydowanie wyższe lub skokowe zużycie paliwa – jest to najczęściej spotykany sygnał. Innym zauważalnym dla każdego może być tak zwane kopcenie podczas rozruchu czy nagłym przyspieszeniu prędkości samochodu oraz problemy z odpalaniem auta. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy te objawy dotyczą na pewno problemów z wtryskiwaczami – warto udać się do najbliższej stacji diagnostycznej lu warsztatu samochodowego, gdzie doświadczeni ludzie sprawdzą to za pomocą specjalnych urządzeń i sprzętu.

Diagnostyka przebiega zwykle za pomocą tak zwanych chwytaków. Jeśli okaże się, że rzeczywiście wtryskiwacze są przyczyną wielu problemów – to należy je zregenerować lub wymienić. To, jakie działania należy podjąć zależy od kwestii stanu ich. Zwykle wystarczy sama regeneracja, która musi być wykonywana w sterylnych warunkach, gdzie czystość jest na wysokim poziomie. Szukając odpowiednich warsztatów samochodowych w swoim mieście lub województwie wystarczy wyszukać za pomocą przeglądarki słowa takie jak naprawa wtryskiwaczy – Świętokrzyskie a na pewno znajdzie się mnóstwo miejsc, w których można jej dokonać i ponownie cieszyć się pracą swojego samochodu.

Regeneracji tych elementów w aucie powinni podejmować się profesjonaliści z dużym zapleczem wiedzy połączonej z praktyką. Aby móc naprawić, nie pogarszając sytuacji i nie psując innych części – ważne są właśnie te aspekty. Doświadczenie i wiedza są kluczowe.