W polskim środowisku kierowców obowiązuje od dłuższego czasu pewien mit związany z kwestią wynajmu samochodu z OC sprawcy. Otóż utarło się pewnego rodzaju przekonanie, że na pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego mogą liczyć tylko osoby, które w ramach kolizji czy wypadku drogowego uszkodziły auto firmowe.

Samochód z OC sprawcy dla poszkodowanego

samochód z OC sprawcyW związku z czym na tego rodzaju usługi nie mogły liczyć osoby indywidualne, które nie z własnej winy na okres tymczasowy zostały pozbawione samochodu. W tym momencie należy zaznaczyć, że jest to przekonanie jak najbardziej mylne i zarówno osoby posiadające działalność gospodarczą jak i indywidualne mają równe prawa w zaistniałej sytuacji i mogą oczekiwać od ubezpieczyciela sprawcy pokrycie kosztów wynajęcie samochodu zastępczego na czas naprawy własnego auto. Co więcej wbrew temu o czym przekonywali ubezpieczyciele nie ma także znaczenia to w jaki sposób osoba indywidualna wykorzystuje auto. Do tej pory ubezpieczyciele starali się przekonywać, że jeśli osoba indywidualna ubiega się o pokrycie kosztów wynajęcia auta zastępczego to musi ona udowodnić, że ów auto jest jej niejako niezbędne do życia (duża odległość od komunikacji miejskiej, dojazd do pracy poza miastem itd.) albo, że uszkodzony samochód służy do przewozu osób chorych czy to na badania, czy rehabilitację.

samochód z OC sprawcyChoć samochód z OC sprawcy zgodnie z rozporządzeniem Sądy Najwyższego przysługuje się każdemu kierowcy bez względy na to czy wykorzystywany jest on do prowadzenia działalności gospodarczej, dojazdu do pracy, czy też w celach prywatnych, to jednak nie oznacza to, że załatwienie wszystkich formalności stało się łatwe. Nadal zdarzają się trudności z uzyskanie pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego w wypożyczalni. W związku z czym coraz więcej wypożyczalni zaczyna wspierać osoby poszkodowane w trakcie zdarzenia drogowego i poza usługą wynajmu auta często zdarza się, że taka wypożyczalnia samochodów osobowych oferuje także przejęcie wszelkich formalności związanych z kwestią wynajęcia samochodu z OC sprawcy. Wypożyczalnia aut specjalizująca się w tego typu procedurach, zwykle zapewnia załatwienie wszelkich formalności w bardzo krótkim czasie. Jednak nie każda wypożyczalnia samochodów osobowych świadczy tego rodzaju usługi, na co także warto przy wynajmie zwrócić uwagę. O ile w większych ośrodkach miejskich – trójmiasto (Gdańsk, Słupsko, Warszawa, Kraków, zaczyna stanowić to standard, to w przypadku małych miejscowości może być z uzyskaniem tego typu usług pewien problem.

Nie mniej samochód z OC sprawcy i pokrycie kosztów jego wynajmu należą się każdemu poszkodowanemu i warto nawet bez pomocy wyspecjalizowanej w tym temacie firmy o swoje prawa zawalczyć.

Więcej na stronie http://rentito.pl