Słysząc o przeprowadzkach na myśl najczęściej przychodzą nam same negatywne skojarzenia. Zazwyczaj kojarzą nam się ze złem koniecznym które trzeba wykonać tak jak remonty czy przegląd techniczny auta. Mówiąc w skrócie jest to niepotrzebny wydatek, strata czasu, nerwów i często także części urlopu wypoczynkowego.

Transport mebli na własną rękę czy z firmą?

transport mebliDlatego wielu z nas jest zwolennikami przeprowadzki na własną rękę, jednak zastanawiając się nad tym dłużej możemy łatwo stwierdzić, że nie ma to najmniejszego sensu, a mimo oszczędności i tak szybko przekonamy się o tym, że nie była to słuszna decyzja. Każdy, kto chciałby poznać cennik przeprowadzek powinien wiedzieć, że na rachunek składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim istotne jest to jaki pojazd będzie potrzebny do przeprowadzki, naturalnie im większy – tym droższy. Ważne jest też to jak długo potrawa przeprowadzka (niektóre firmy ustalają cennik na podstawie ilości godzin spędzonych na przeprowadzce) i czy potrzebna będzie pomoc w załadunku i rozładunku – jeśli tak, to ile osób. Kolejne kwestie to dystans, jaki należy pokonać z punku a do punktu b. Zamiastowa przeprowadzka z Gdańska do Gdyni nie powinien być bardzo kosztowna, natomiast jeśli wybieramy się na drugi koniec Polski lub co gorsza za granicę, to przyszykujmy się na większy wydatek. Z pewnością więcej wyniesie przeprowadzka, jeśli poprosimy firmę o udostępnienie materiałów do pakowania. Dlatego gromadząc gazety, kartony czy folię bąbelkową na długo przed przeprowadzką uda nam się sporo zaoszczędzić. Warto pamiętać, że kruche przedmioty i sprzęt można także chronić stosując ręczniki, koce i tym podobne. W zależności od polityki działalności danej firmy dodatkowe koszty możemy ponieść, kiedy budynek nie jest wyposażony w windę. Jeśli mamy możliwość, to zaplanujmy transport mebli z Trójmiasta na dzień powszedni, co zminimalizuje kosztu. Sobota, niedziela lub co gorsza święto to z pewnością zły (i drogi termin na przeprowadzkę). Co ciekawe, niektóre firmy biorą pod uwagę także panujące warunki atmosferyczne, żądając wyższej zapłaty za pracę w upale lub mrozie. Takie elementy są jednak trudne do przewidzenia i zazwyczaj nie mamy na nie wpływu.

 

Firmy transportowe szacują, że średnia cena przeprowadzki na terenie kraju to ponad czterysta złotych, zaś za granicę lub z zagranicy około tysiąc sześćset, w porywach tysiąc osiemset złotych. Z pewnością najlepiej jest porównywać ceny, ale także zachować zdrowy rozsądek i dokładnie zweryfikować poszczególne oferty. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i przykrych konsekwencji.