Czyste i zadbane auto dobrze świadczy o jego kierowcy. Umożliwia też niezawodną i bezpieczną jazdę. Dbanie o swój samochód to nie tylko regularne sprzątanie, ale też systematyczne serwisowanie, troska o poszczególne podzespoły samochodu, ewentualna naprawa lub wymiana części, pielęgnacja kokpitu, tapicerki i lakieru.

Proces auto detailingu

auto detailingAby podnieść walory estetyczne i użytkowe auta oraz przedłużyć jego żywotność, warto skorzystać z usług profesjonalnych salonów samochodowych. Oferują one tzw. auto detailing, czyli proces gruntownego i wszechstronnego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu. Auto detailing obejmuje zarówno wnętrze, jak i część zewnętrzną samochodu. Jest to proces wielostopniowy i może być przeprowadzany na samochodach nowych (w celu ich zabezpieczenia przed różnymi uszkodzeniami w przyszłości), jak i używanych (usunięcie istniejących defektów). Jego początkowym etapem jest dokładne mycie pojazdu i usuwanie z niego zanieczyszczeń. Dokonuje się tego za pomocą specjalistycznej myjki ciśnieniowej i rękawicy. Następnie osusza się auto za pomocą specyficznych, wykonanych z mikrofibry ręczników. Kolejnym etapem jest tzw. glinkowanie lakieru. Jego celem jest bardzo dokładne oczyszczenie lakieru z mocno przyczepionego brudu, drobin asfaltu, nalotu z klocków hamulcowych, żywicy z drzew i innych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń (organicznych i ropopochodnych). Polega on na formowaniu glinki w placek, który będzie miał średnicę około 5 centrymentrów.

auto detailingNastępnie delikatnie pociera się nim zwilżoną powierzchnię samochodu (np. wodą wymieszaną z dobrym szamponem samochodowym o neutralnym pH lub profesjonalnym środkiem do glinkowania). Na rynku istnieje szeroki wybór preparatów z glinką. Dopiero po tak dokładnym oczyszczeniu samochodu mogą rozpocząć się dalsze prace z lakierem. Przede wszystkim trzeba zbadać grubość jego powłoki i w zależności od wyników pomiaru uzupełnić ubytki w konkretnych miejscach. Jest to proces żmudny i wymagający ogromnej precyzji. Wykonuje się go ręcznie lub maszynowo, używając do tego maszyny polerskiej, padów i specjalnych past do polerowania. Dzięki temu etapowi usuwane są niewidoczne gołym okiem mikrorysy i inne niedoskonałości lakieru. Cały proces audetailingu nadwozia samochodu wieńczy konserwacja lakieru. Polega ona na nałożeniu ochronnej warstwy wosku (mleczka lub pasty).

Niektóre profesjonalne studia auto detailingu oferują również aplikację specjalnej ceramicznej powłoki ochronnej na karoserię, felgi i szyby. Chroni ona te elementy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, przywieraniem zanieczyszczeń, utratą koloru czy mikrozarysowaniami.