Nie każde auto da się naprawić, nie zawsze jest to też opłacalne. Często usterka jest tak poważna, że nie warto udawać się do mechanika. Po wypadkach nie zawsze można samochód wyklepać u blacharza. Co zrobić z niesprawnym pojazdem? Nie będzie się go trzymać w garażu czy na podjeździe. Czasem można sprzedać auto uszkodzone. Dobry mechanik może tanio sobie je wyremontować i drożej sprzedać. Jednak przy poważnych usterkach nie będzie to możliwe.

Złomowanie auta na szrocie

 szrot samochodowyWtedy auto trzeba oddać na popularny szrot samochodowy w Poznaniu lub innym mieście. Tam zostanie on zezłomowany i przestanie być dla nas problemem. Na czym jednak zarabia taki szrot? W końcu pojazdu nie sprzeda, a właściciel pojazdu jeszcze może na tym zarobić. Przede wszystkim szrot zarabia na sprzedaży części samochodowych. Z auta mechanicy na szrocie starają się odzyskać tyle ile się da. Najwięcej oczywiście będzie kosztować sprawny silnik, chłodnica, czy elementy blacharki. Jednak sprzedawane są też klocki hamulcowe, felgi, a nawet wycieraczki. Części z drugiej ręki są tańsze, więc poszukiwane są przez osoby, które chcą tanio naprawić auto. Oczywiście mechanicy muszą sprawdzić czy części nadają się do ponownego użycia – niesprawnych, zardzewiałych, czy uszkodzonych nie powinno się sprzedawać. Co z elementami, których nie da się użyć ponownie? Większość elementów metalowych można oddać na złom.

 szrot samochodowySkupy metali przyjmują produkty stalowe, aluminiowe, czy miedziane. Dzięki temu właściciel szrotu może dostać trochę pieniędzy, nawet jak auto jest kompletnie zniszczone. Tutaj ważne jest to, że elementy nie są zardzewiałe, można je przetopić. Szroty samochodowe często świadczą też inne usługi, niż te związane ze złomowaniem pojazdów. Każdy szrot musi mieć lawetę, by móc przywieźć auto od klienta. Laweta nie jest wykorzystywana stale, więc w międzyczasie może być wynajmowana lub szrot może świadczyć usługi holownicze. W ten sposób pojazd nie stoi bezczynnie i jego zakup szybciej się zamortyzuje. Ponadto, jeśli długo auta się nie używa to niszczy się jego akumulator (nie jest ładowany podczas jazdy), a także niszczą się tarcze i klocki hamulcowe (pokrywają się rdzą, gorzej ,,chodzą”). Lepiej jest zatem by laweta była często używana.

Kończąc rozważania, szrot samochodowy może zarabiać na sprzedaży używanych części, na oddawaniu metalowych elementów do skupu, jak również poprzez świadczenie usług holowniczych. Dzięki temu szrot pojazdów będzie stale na siebie zarabiał, a właściciele nie będą musieli obawiać się o kwestie finansowe.