Duża moc silnika przy niskim zużyciu paliwa – to coś, co zachwyciłoby każdego kierowcę. W przypadku maszyn budowlanych jest to tym bardziej pożądane, dlatego więc nowoczesne maszyny coraz częściej wyposażane są w turbosprężarki.

Regeneracja turbosprężarek to podstawowa usługa

regeneracja turbosprężarekWpompowanie większej niż normalnie ilości powietrza sprawia, że mieszanka paliwowa jest efektywniej spalana. Do działania turbosprężarki wymagane jest więc tylko powietrze, a także spaliny, które są wprowadzane przez turbinę na wirnik sprężarki. Choć turbosprężarka to proste urządzenie, przy jej używaniu należy pamiętać o kilku ważnych sprawach, gdyż ma ona jednak parę ograniczeń. Przede wszystkim, możemy korzystać z wysokich obrotów silnika dopiero wówczas, gdy maszyna budowlana się rozgrzeje – jeżeli zrobimy to od razu po uruchomieniu, mogą zostać uszkodzone łożyska oporowe wału korbowego. Wówczas konieczna będzie niezawodna regeneracja turbosprężarek do maszyn budowlanych. Zresztą nie tylko łożyska oporowe ulegają zużyciu – intensywna eksploatacja sprawia, że z czasem wymianie mogą podlegać blaszki termiczne, talerzyki, koła kompresji czy cały wirnik z wałem. Nie musimy się jednak niczym przejmować, gdyż ze wszystkim poradzi sobie dobry warsztat, w którym niezawodna regeneracja turbosprężarek do maszyn budowlanych jest jedną z podstawowych usług.

regeneracja turbosprężarekAby określić, która część powinna zostać naprawiona lub wymieniona, należy przeprowadzić przegląd techniczny – niezawodna regeneracja turbosprężarek do maszyn budowlanych polega więc w pierwszym kroku na demontażu turbosprężarki z silnika, wyczyszczeniu wszystkich podzespołów i pojedynczych elementów, a następnie na diagnostyce stanu technicznego w oparciu o badania metrologiczne, czyli pomiary geometryczne, pozwalające na zbadanie kątów, długości i chropowatości powierzchni. Po wymianie części, które tego wymagają, należy poddać turbosprężarkę wyważeniu – i to dwa razy. Najpierw będzie to wyważenie wstępne, które odbywa się przy niskich prędkościach. Dopiero zaś gdy umieścimy z powrotem zespół wirujący na rdzeniu, możemy przeprowadzić wyważanie wysokoobrotowe. Z tej przyczyny każda firma proponująca niezawodną regenerację turbosprężarek do maszyn budowlanych powinna posiadać w swoim wyposażeniu warsztatowym dwa rodzaje wyważarek – nisko- i wysokoobrotową.

Ponadto niezbędne wyposażenie stanowią maszyny do regulacji zmiennej geometrii – gdyż regulacja tego systemu to jeden z ostatnich etapów prac regeneracyjnych nad turbosprężarką. Przy montażu turbosprężarki sprawdźmy także sprawność systemów łożyskowych i uszczelniających.