Patrząc na masowo produkowane samochody nie można oprzeć się wrażeniu, że niektóre elementy wydają się zbędne. Jednym z takich elementów mogą wydawać się felgi do auta, które dla wielu osób są równoznaczne tylko i wyłącznie z ckliwym dodatkiem do koła, który po prostu ładnie wygląda. Prawda jest zupełnie inna i jak się okazuje – zarówno felgi, jak i alufelgi mają swoje bardzo ważne zadanie, które może wpływać na życie. Jakie to zadanie i czym w gruncie rzeczy różnią się felgi zwykłe od tych aluminiowych?

Solidne oryginalne felgi

alufelgaTak jak było wspomniane wyżej – felgi posiadają zadanie i jest nim przede wszystkim wentylacja hamulców, a dokładniej układu hamulcowego w postaci tarczy, bębna, przewodów oraz samych zacisków. Dlatego też w obliczu tego zadania, pierwsza co nasuwa się do głowy to to, że warto jest posiadać felgi od oryginalnego dostawcy. Niemniej jednak, bardzo wiele osób jest sceptycznych do posiadania felg prosto od producenta. Prawda jest jednak taka, że oryginalne felgi do VW Golfa są w stanie wpłynąć w pewnym stopniu na jego system hamulcowy, co z kolei może zwiększyć ogólne bezpieczeństwo. W tym momencie warto również wspomnieć o tym, że felgi są konstruowane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim stal i aluminium. Z kolei do tych rzadszych – te wykonane z magnezu albo włókna węglowego.

oryginalne alufegiJeśli natomiast chodzi o różnice między felgami stalowymi, a felgami aluminiowymi, to przede wszystkim warto zaliczyć do nich zwiększone chłodzenie zacisków hamulców i również całego układu hamulcowego. Ponadto, cechują się one przyjemniejszym dla oka wyglądem, a także mniejszą wagą, co bezpośrednio wypływa na obciążenie pojazdu oraz tempo w jakim eksploatowany jest system zawieszenia auta. Dodatkowo, warto również wspomnieć o tym, że felgi aluminiowy bywają zdecydowanie droższe, aniżeli klasyczne felgi stalowe. Niemniej jednak, ceny mogą być zdecydowanie zróżnicowane. Bardzo dobrze to widać na przykładzie wcześniej wspomnianego VW Golfa, którego możemy spotkać w bardzo wielu wersjach – od klasycznej miejskiej, poprzez rajdową, a kończąc na pokazowej. Do każdej z tych wersji można zamontować inne felgi i będą się one diametralnie różniły między sobą walorami estetycznymi, ale i również ceną. Jak więc widać, felgi są elementem koła, który posiada bardzo ważne zadanie i dodatkowo potrafi posiadać niesamowite walory estetyczne.

Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że na rynku znajduje się bardzo wielu producentów felg, którzy produkują podróbki. Te podróbki niosą za sobą wiele wad, dlatego najroztropniejszą decyzją byłoby zastosowanie oryginalnych felg posiadając gwarancję ich pochodzenia z rąk oryginalnego producenta.