Coraz częściej na drogach ekspresowych oraz autostradach dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. W takich sytuacjach samochody są zazwyczaj doszczętnie zniszczone i nie nadają się do naprawy.

Złomowanie uszkodzonego auta

ZłomowanieWówczas właściciele szukają sposobów, by poza odszkodowaniem uzyskać dodatkowe pieniądze, które choć częściowo zrekompensują utratę pojazdu. Poszukują więc punktu kasacji samochodów powypadkowych, gdzie dokonywana jest wycena, rozbiórka oraz doszczętne złomowanie resztek karoserii. Tylko tak postępują zgodnie z prawem , dzięki czemu będą mogli wyrejestrować swoje dawne auto. Kasacja samochodów powypadkowych dotyczy również tych uszkodzonych na tradycyjnych drogach krajowych, które zakwalifikowane zostały jako szkoda całkowita. W większości przypadków ich naprawa jest już nieopłacalna, bądź samochód nigdy nie powróci do dawnej sprawności. Jedyną możliwością jest złomowanie po wypadku w sprawdzonym punkcie, który wystawi niezbędne zaświadczenie do urzędu. Zostają wówczas unieważnione wszelkie dokumenty oraz tablice rejestracyjne przekazywane ostatecznie w wydziale komunikacji wraz z zaświadczeniem o złomowaniu.

ZłomowanieW przypadku posiadania ubezpieczenia można domagać się również zwrotu składki na podstawie niezbędnych dokumentów. Stacje demontażu coraz rzadziej podejmują się „kupna” samochodów powypadkowych ze względu na ich braki wagowe wynikające z ubytku większości części. Oferują swoim klientom niższe kwoty niż za stare ale kompletne samochody. Podczas wyceny pod uwagę jest brana głównie waga oraz jakość części, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Najważniejszy pozostaje fakt, że rynek zbytu pojazdów wypadkowych strasznie się zawęża i często złomowanie jest jedynym wyborem. Kiedy dokonuje go osoba poszkodowana w wypadku nie musi się martwić, ponieważ otrzymuje również odszkodowanie z oc sprawcy. Jednak sprawca nie otrzymuje żadnej wypłaty za swój zniszczony samochód, kiedy on jest winien całego wydarzenia. W tym przypadku punkt złomowania nie wypłaci za samochód więcej niż kilkaset złotych. Złomowanie samochodów po wypadku staje się coraz popularniejsze. Ze względu na duże prędkości osiągane przez kierowców oraz karoserię wykonaną w większości z tworzyw sztucznych trudno jest przywrócić samochód do sprawności. Wymaga to ciężkiej pracy, sporej sumy pieniędzy oraz dostępności do części.

Nie oznacza to jednak, że pojazd przejdzie przegląd techniczny. Dlatego lepiej jest od razu udać się do punktu kasacji, niż inwestować w naprawę pojazdu, który nigdy nie uzyska zgody na poruszanie się po drogach.