Wielu z nas decyduje się dzisiaj na wymianę kół na własną rękę. Oczywiście jest to możliwe do zrobienia, ani tym bardziej nie jest to zabronione. Jednak trzeba pamiętać o tym, że o prawidłowym prowadzeniu samochodu będzie decydowało dobra diagnostyka kół i wyważenie opon.

Podnośniki samochodowe i wymiana opon

podnośniki samochodoweDlaczego wyważanie opon jest tak ważne? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie od rodzaju opon i od ich odpowiedniego ustawienia będzie uzależniony komfort prowadzenia samochodu. Oczywiście nieprawidłowe wyważenie opon może mieć też wiele negatywnych skutków i to właśnie ze względu na ich ewentualne wystąpienie powinniśmy stawiać na profesjonalne wyważanie opon. Opony z wyważonymi felgami stanowią swoisty system zabezpieczenia auta. W serwisach używane są w tym celu wyważarki do opon. Jednak w ogóle warto by było wyjaśnić na czym polega prawidłowe wyważenie opon. Czynność ta pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu opony i felgi. Równomierny rozkład oznacza, że po zamontowaniu koła, jego masa będzie względem osi pojazdu rozkładała się wokół środka obrotu koła. Może to brzmi dość skomplikowanie, jednak tak prostymi słowami można scharakteryzować wyważanie opon jako prawidłowe rozłożenie ich masy względem felgi i osi pojazdu. Oczywiście wyważanie opon wiąże się również z tym, że serwisant wykorzystuje pomocne w warsztatach podnośniki samochodowe.

podnośniki samochodoweWymiana kół czy opon nie będzie aż taka pracochłonna i nie zabierze tyle czasu, jeśli użyje się sprzętu specjalistycznego takiego jak podnośniki pneumatyczne. Okazuje się, że wyważanie opon można połączyć umiejętnie z jednoczesnym wymienianiem kół. Kiedy podnośniki kolumnowe będą unosiły samochód my możemy zdjąć szybko koła i przystąpić jednocześnie do wyważania nowych kół. Nie da się ukryć, że w wydajności wymiany i wyważania opon pomogą również montażownice ciężarowe, oczywiście mówiąc o samochodach ciężarowych. Montażownice wtedy spełniają najlepiej swoją rolę. Jakie konsekwencje będzie niosła za sobą nieprawidłowo bądź niekompletnie wykonana wymiana opon? Można odczuć ich konsekwencje przy prędkości powyżej stu kilometrów na godzinę, wtedy wyczujemy drgania kierownicy i oczywiście będzie to dotyczyło ustawienia nieodpowiednio przednich opon. Co do tylnych, odczuwalne mogą być niekontrolowane ruchy tyłu samochodów czy też drgania na karoserii. Możemy sobie z łatwością wyobrazić, że nieprawidłowe wyważenie kół może przysporzyć nam sporych kłopotów podczas jazdy i przede wszystkim wpłynąć negatywnie na jej wydajność.

Wyważanie opon jest naszym obowiązkiem. Nie narażamy wtedy tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu. Z całą pewnością powinno zależeć nam na wykonaniu profesjonalnie tej usługi na komfortowym prowadzeniu auta.